Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
De zsidó vallási szervezet szerint mégis hiába hirdetett zéró toleranciát az antiszemitizmusra a miniszterelnök, mert a közéletben kifejezetten gyakorivá vált az antiszemita beszéd.
Magyarország jobb helyzetben van az antiszemitizmus szempontjából, mint Európa más országai – jelentette ki az atv riportjában Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke. A zsidó valllási szervezet legújabb antiszemitizmus-felmérése szerint ugyanakkor hiába hirdetett zéró toleranciát az antiszemitizmusra a miniszterelnök, a közéletben kifejezetten gyakorivá vált az antiszemita beszéd és a gyűlöletkeltés. Az atv hozzáteszi, hogy a Medián felmérése szerint a numerus clausus-ra vonatkozó állítással a megkérdezettek 23%-a ért egyet.
„Le kell szögezni, hogy félelmek ugyan vannak Magyarországon, de Magyarországon ma nincs olyan antiszemitizmus, amiből mindez direkt módon következne” – mondta egy sajtótájékoztatón a Mazsihisz vezetője, aki szerint
Az antiszemita incidenseket vizsgáló friss felmérés szerint fizikai erőszakot szinte senkinek nem kell elszenvednie zsidó származása miatt, ám így is sokszor előfordul a nyilvános gyűlöletbeszéd, népszerűek a különböző összeesküvés elméletek és a közéletben is gyakoribbá váltak az antiszemita nyilatkozatok az elmúlt évben.
A közvéleménykutatók szerint még mindig a szélsőjobboldali közösségekben és a Mi Hazánk Mozgalom rendezvényein a leggyakoribb az antiszemitizmus, ugyanakkor a világjárvány okozta bizonytalanság sokakban felerősítette az indulatokat.
Előzmények
Emlékezetes, a MAZSIHISZ nem tartotta ennyire fontosnak az antiszemita megnyilvánulások közbeszédből való kizárását akkor, amikor a baloldal a judapestező Bíró László mögé állt be a tavaly őszi szerencsi időközi választáson.
A Mandiner Bíró jelölése után megkérdezte a Mazsihiszt, megfontolnák-e az ellenzéki pártok helyében a jelölt leváltását azok után, hogy kiderült, milyen megnyilvánulásokat tett 2018-ban. Ugyan a konkrét, Bíró leváltására vonatkozó kérdésünkre egyértelmű választ nem kaptunk, de a Mazsihisz jelezte, hogy „minden, bármely etnikai, vallási csoport, szexuális kisebbség elleni uszítást egyaránt elítél teljesen függetlenül attól, melyik politikai csoportosuláshoz tartozik az, aki ilyeneket mond. Ha Bíró László ilyen kijelentéseket tett, akkor természetesen az ő kijelentéseit is.”
Arról is írtunk, hogy egyes források szerint maga Orbán Viktor is a Mazsihisz egyszeri reakcióját határozatlannak, gyengének tartja. Sőt, a kormányfő hiányolta, hogy Heisler nem szólította fel egyértelműen a baloldali pártokat arra, ne támogassanak egy judapestező, tetűzsúzdázó jelöltet. A kormányfő szűk környezete szerint az, hogy a szervezet ilyen „általánosító megfogalmazással igyekezett relativizálni Bíró kijelentéseit, megingathatja a Mazsihisz hitelességét a kérdésben”.